Králova řeč

Datum konání akce: 1.10.2015 - od 19 hodin
Místo / lokalita: Divadelní sál

Divadelní představení v rámci podzimního abonentního cyklu 2015.

6045_250.jpg

Východočeské divadlo Pardubice 

Obsazení: Martin Mejzlík, Jiří Kalužný, Petra Janečková, Dagmar Novotná, Alexandr Postler, Jan Hyhlík, Petr Dohnal, Václav Dušek, Martina Mejzlíková j. h., Pavel Novotný j.h.

Po smrti otce – anglického krále Jiřího V. – a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. je princ Bertie, který se potýká s vadou řeči, nečekaně korunován králem Jiřím VI. Země stojí na prahu II. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Králova žena Alžběta (budoucí královna matka) domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem Lionelem Loguem, který má krále zbavit nepříjemného hendikepu. Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády i Winstona Churchilla král překoná koktání a pronese zásadní řeč, která inspiruje a spojí anglický lid a posílí jeho národní sebevědomí.

Podle hry vznikl nejúspěšnější film roku 2010 ověnčený mnoha cenami, včetně čtyř Oscarů. Autor zpracoval scénář teprve po smrti královny matky. Hra nepostrádá typický britský humor na téma vysoké politiky.
Překlad: Jitka Sloupová

Režie: Petr Novotný
Dramaturgie: Jana Uherová
Scéna: Ivo Žídek j. h.
Kostýmy: Roman Šolc j. h.

odkaz na oficiální webové stránky zde