Vánoční divadelní duet - Ořechovské divadlo a hlinecká DUHA

Datum konání akce: 29.12.2016 - od 19 hodin
Místo / lokalita: Divadelní sál

JAK ŠVÉDOVÉ L.P.1645 BRNO MARNĚ DOBÝVALI ANEB BYLO NEBYLO, SVATEBNÍ KOŠILE

Svedi_224.jpg

Vánoční divadelní duet
Ořechovské divadlo a hlinecká Duha 

Divadelní představení mezi vánočními svátky jsme vám zkusili nabídnout před dvěma lety a ukázalo se, že řada diváků si ráda odpočine od televize a chlebíčků a ráda se pobaví v divadle. Pro letošní rok na diváky čeká divadelní duet slavného divadelního souboru z Ořechova u Brna spjatého především se jménem Vlastimila Pešky a hlineckého spolku Duha principála Standy Rytycha. 

Jak Švédové L.P. 1645 Brno marně dobývali aneb Bylo nebylo
Divadlo Ořechov u Brna

Rozverná komedie o marném dobývání Brna švédskými vojsky za třicetileté války napsal Vlastimil Peška na žádost švédského lidového spisovatele Hanse Eriksona v roce 1994. Ořechovské divadlo ji oprášilo po dvaceti letech, ale jedná se o zbrusu novou komedii s nezaměnitelným nábojem. Vše se odehrává na pozadí jednoduché dějové linky, vystavěné na pozadí známé brněnské pověsti o předčasném zazvonění poledne na brněnském Petrově, díky kterému Švédové ukončili bitvu, a Brno tak nebylo dobyto. Do hry je vtipně a srozumitelně zapojeno 8 evropských jazyků od angličtiny až po maďarštinu. Hudební doprovod se skládá z moravských lidových balad a kramářských písní. Při hře si neodpočinou vaše bránice, ale do hry se můžete zapojit i sami – dramaturg a básník Vladimír Fekar o hře napsal: „Peška dokáže být interaktivní, první řady jsou zapojeny do bojů (na straně Švédů, považte, dobývají molitanovými koulemi brněnské hradby na jevišti. Jde o divadlo syntetické (plné hudby a tance), jak je tomu ostatně u inscenací Vlastimila Pešky zvykem. Dobývání Brna je příkladem hravého rozehrání historické události, výsostně lidového divadla. Jistá prostořekost Peškova divadla se tak nějak snoubí s tématem, humorem se, pateticky trochu řečeno, bráníme nesmyslnosti války jako takové.“ 

Svatební košile 
DUHA Hlinsko

Báseň Karla Jaromíra Erbena, která, tak jako celá Kytice, je nabitá hororem, tajemnem a nešťastnými láskami hlavních postav. Zpracována byla nesčetněkrát. S kytarou. Zpěvem. Loutkou, ale i hudbou A. Dvořáka. A to jak ve vážné podobě, ctící originál, tak i v podobě odlehčené, s prvky, které temnotu zatlačují do pozadí. Přístup hlinecké duhy je spíše v té humorné rovině. Snad vyloudí i tiché úsměvy na našich rtech. Pokud ne, pak si jistě vezmete tyto básně a vrátíte se zpátky do doby, kdy strach vzbuzovalo povídání při draní peří a při vyprávění pohádek. 

Na oba divadelní soubory se můžete těšit 29. prosince ve velkém sále MFC. Od 19 hodin začneme Ořechovským divadlem, po jeho skončení a krátké přestavbě sálu bude následovat hlinecká Duha.

Na obě představení lze zakoupit pouze jednotnou vstupenku v ceně 130,- Kč. Předprodej probíhá v TIC Hlinsko (Betlém) a na www.mfc-hlinsko.cz

rezervace vstupenek zde