Bílá nemoc - Východočeské divadlo Pardubice

Datum konání akce: 25.10.2016 - od 19 hodin
Místo / lokalita: Divadelní sál

Divadelní představení v rámci abonmá podzim 2016. Volné vstupenky k prodeji.

bílá nemoc.jpg

Přání míru ve světě – utopie, nebo možnost? Hra jako varování před hrozbou války a námi samotnými.

Autor: Karel Čapek
Inscenační úprava: Zdeněk Janál, Mikoláš Tyc
Režie: Mikoláš Tyc j. h.

Obsazení: Tomáš Lněnička, Milan Němec, Martin Mejzlík, Petr Borovec, Petra Janečková, Radek Žák, Ladislav Špiner, Dagmar Novotná, Jiří Kalužný, Ludmila Mecerodová, Jan Musil, Martina Sikorová, Veronika Macková, Jana Ondrušková, Josef Láska, Josef Pejchal, Zdeněk Rumpík, Jan Hyhlík a další.

Na zemi vládne touha po válce. Zbrojařské podniky navyšují výrobu. Zemi nezaplaví jen tato touha, ale i varovná bílá nemoc, která se nedá léčit a je prudce nakažlivá. Lék objeví praktický lékař Dr. Galén, který léčí jen chudé. Ostatním dá podmínku, za které je ochoten svůj lék vydat všem – aby se přičinili o konec válečných plánů a o světový mír navždy. Touha po penězích, slávě a moci čelních představitelů státu (Maršál) a zfanatizovaný dav jsou však Galénovým silným protihráčem, přestože všem může jít přece kvůli bílé nemoci o život! Kolik ten vlastně stojí? Copak musí člověk poznat nemoc na vlastní kůži, aby Galénovu podmínku splnil?

Něco málo pod čarou:
Bílou nemoc napsal Karel Čapek v roce 1937 jako ostré varování před nastupujícím nacismem, ale zároveň napsal dílo, které má svoji platnost i v době dnešní. Prvním Galénem byl toho roku v Národním divadle Hugo Haas, který tuto roli posléze ve vlastní režii ztvárnil i na filmovém plátně.

odkaz na oficiální webové stránky zde 

rezervace vstupenek zde