Expediční kamera 2017

Datum konání akce: 2.3.2017 - od 18 hodin
Místo / lokalita: Kino

Maraton filmů o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech.

aljaska2.JPG

Milí diváci, milovníci cestování, dobrodružství a objevování,
ani letos nepřijdete o překrásné záběry přírody, nadčasová sdělení a inspirativní cesty dobrodruhů a sportovců z celého světa. Parta českých odvážlivců ve filmu Divočinou Aljašky postaví uprostřed divočiny plachetnici a spluje s ní řeku Alatnu. O nádhernou přírodu rozhodně nebude nouze. Zůstaneme-li na vodě, tak ve filmu Pura vida poznáte cyklistu, který na svém kole sjel řeku Amazonku.
A neděláme si legraci! Pomocí speciálně upravené lodě, kde je kolo použito jako motor, se Švýcar Hervé rozhodl splout nejvodnatější řeku světa.
V poutavém snímku Návrat do Zanskaru se dva američtí kamarádi po 30 letech vrátí do jedné z nejodlehlejších oblastí světa, do Zanskaru. Chtějí tu najít staré přátele a odpověď na otázku, jak toto místo změní právě dokončovaná silnice, která zajistí spojení mezi civilizací a izolovanou buddhistickou
komunitou. Ve snímku Operace Moffat se pak podíváme do pestré minulosti první britské horské průvodkyně.

Těšit se můžete i na bonusové filmy.

Vstupné: 100 Kč dospělí, 80 Kč děti, senioři, studenti a ZTP
Předprodej vstupenek na rezervačním systému www.mfc-hlinsko.cz, nebo v TIC Hlinsko 469 312 349, 731 697 418

odkaz na oficiální stránky festivalu zde

odkaz na plakát k akci zde

rezervace vstupenek zde

Program festivalu:

Divočinou Aljašky

Země: Česká republika, 2016
Délka: 25 minut
Režie: Jiří Horčička / Fjolls

Šest kamarádů z Čech, Moravy a Slovenska, někteří zkušení vodáci, jiné méně zkušení se vydali za polární kruh na překrásnou Aljašku splouvat řeku Alatnu. Říkají si Fjolls. Vybaveni loděmi, jídlem v medvědu-vzdorných kontejnerech a pepřovým sprejem měli v plánu překročit kontinentální rozvodí a plout 300 km na jih s cílem na polárním kruhu. Cestou chtěli podniknout pěší túru k Arrigetch Peaks, postavit plachetnici nebo třeba péct chleba.

Jak tato expedice do naprosté divočiny bez mobilního signálu a bez možnosti doplňovat zásoby dopadla? Podařilo se Fjollům dosáhnout všech cílů a zároveň si odvézt nezapomenutelné zážitky? Uvidíte sami ve filmu plném nádherné přírody, lidské zručnosti i odvahy pouštět se do neznámých vod.

odkaz na trailer k filmu zde

Návrat do Zanskaru

Originální název: Return to Zanskar
Země: Velká Británie, 2016
Délka: 23 minut
Režie: Daniel Bull, Bryan Liptzin

Zanskar je malá odlehlá osada uprostřed hor v indickém Himálaji. Až donedávna bylo jediné spojení s civilizací možné pouze po nebezpečné cestě podél řeky. Nyní je téměř před dokončením výstavba silnice, která může navždy změnit toto duchovní a poklidné místo.

Před 30 lety navštívili Zanskar dva Američané, kterých se na cestě ujala místní rodina, u které pak našli azyl. Nyní se rozhodli, ještě před úplným dokončením silnice, místo znovu navštívit a rodinu vyhledat. Jak se Zanskar a jeho obyvatelé za tu dobu změnili a jak je přijímána výstavba silnice a s ní i příchod civilizace? Srdceryvné setkání starých přátel, zamyšlení nad způsobem života a odlehlá příroda v srdci Himálaje vás jistě chytnou za srdce.

odkaz na trailer k filmu zde

Pura vida

Země: Švýcarsko, 2016
Délka: 44 minut
Režie: Thomas Miklautsc

Nadšený cestovatel a cyklista Hervé si vymyslel bláznivý plán. Své kolo použít, jako pohon lodě a splout během několika měsíců řeku Amazonku. Po 40.000 km po silnicích a cestách přidělal v Ekvádoru kolo na loď, pojmenoval ji “Pura vida” a začal svoji životní cestu.

Za celkových 20 měsíců urazil přes 7 500 km a vystřídal 26 řek. Po cestě byl ohrožován divokou vodou, vrtkavým počasím, krokodýly, drogovými dealery či piráty. Navštívil šamany, domorodé kmeny a sblížil se s jihoamerickou přírodou takřka do morku kostí. Je více než zřejmě, že taková cesta člověka ovlivní na celý život.

odkaz na trailer k filmu zde

Projekt Moffat

Originální název: Operation Moffat
Země: Velká Británie, 2015
Délka: 20 minut
Režie: Claire Carter, Jen Randall

Krátký film, ověnčený řadou mezinárodních cen, je inspirován pestrým lezeckým životem první britské horské vůdkyně Gwen Moffat.

S mladičkou spisovatelkou Claire se během sledování Gwenina životního příběhu podíváte na skalní stěny, do ledových jezer a řek a na vrcholky hor ve Velké Británii. Sama spisovatelka si chtěla na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to bylo před několika desítkami let dezertovat z armády a celý svůj život věnovat horám.

odkaz na trailer k filmu zde

Bonusové filmy:

Cesta do Kazbegi

Originální název: Trail to Kazbegi
Země: USA, 2016
Délka: 16 minut
Režie: Joey Schusler

Gruzínské odlehlé hory, čtyři kamarádi, nejnutnější zásoby a dva stany. To jsou hlavní hrdinové filmu, který sleduje jejich cestu po hřebeni Kavkazu až do města Kazbegi.

Tuto trasu si obvykle pro své túry vybírají trekaři, tady si ji můžete prohlédnout z pohledu horských kol. Je tato trasa na kole sjízdná? Jaké byly po cestě největší překážky? Co našim hrdinům napáchalo počasí? Jak se vypořádali s neobvykle dlouhou zimou, která v horách ještě panovala? Film je o splněných plánech, o lidech, o štěstí, o smůle i překrásné krajině gruzínských hor. Inspirace na realizaci bláznivých nápadů filmu rozhodně nelze upřít.

 

Velká skalní pařba

Originální název: The Showdown at Horseshoe Hell
Země: USA, 2015
Délka: 20 minut
Režie: J. Lowell, P. Mortimer

"24 hours of Horseshoe Hell" je vytrvalostní lezecký závod v americkém Arkansasu, kterého se účastní jak elitní, tak obyčejní lezci. Je to lezecká obdoba ultramaratonu ve, kde laktát i chlazené pivo tečou proudem.

Film věrně zobrazuje tamní atmosféru a sleduje soupeření mezi týmem Nica Berryho a Masona Earla oproti Alexu Honnoldovi.

odkaz na trailer k filmu zde

Na jeden nádech

Originální název: Reflections of an Under-water Photographer
Země: USA, 2015
Délka: 5 minut
Režie: Ken O’Sullivan

Krátký film, oceněný řadou prestižních cen, který vás prostřednictvím unikátních podvodních záběrů zavede do jiného světa. Autorem je podvodní filmař Ken O’Sullivan, který se během celého roku potápí v oblastech severního Atlantiku.

Možná za to muže rutinní práce anebo samota, ale po deseti letech začal Ken v moři objevovat zrcadlo, které mu pomohlo najít sama sebe a nahlédnout do nitra vlastní duše. Výsledkem je tento krátký, vizuálně nádherný film.

Ultra Trail Gobi Race

Země: Jihoafrická republika, 2015
Délka: 11 minut
Režie: Andrew King

Poušť Gobi se rozkládá na severu číny a jihu Mongolska. Je jedna z nejstarších a největších pouští světa. A právě zde se každoročně koná extrémní závod ULTRA-TRAIL GOBI RACE na 400 km. Závod je bez podpory, vše tedy závisí na samotných závodnících.

Ve filmu se novinář Bryon Powell pokouší najít důvody, které nutí účastníky tento závod běžet. Trasa závodu z části kopíruje trasu hedvábné stezky, v minulosti využívané k obchodním účelům. Je to pouhé bláznovství zúčastnit se 400km ultra trailu v jedné z nejnehostinějších pouští světa? Má tento dlouhý závod pro člověka i nějaký přínos?