18. Adámkovy folklórní slavnosti

Datum konání akce: 30.8.2013 - 1.9.2013
Místo / lokalita: Betlém

Kulturní akce v rámci Hlineckého duhového léta 2013.

Vysočan.jpg

18. Adámkovy folklorní slavnosti v Hlinsku

30. srpna - 1. září 2013

Již od roku 1996 se v Hlinsku konají každoročně Adámkovy folklorní slavnosti (AFS). Celé dění je zasazeno do nádherného prostředí místní části Betlém, která je součástí Souboru lidových staveb Vysočina. Pořadatelem je již tradičně město Hlinsko a Folklorní sdružení České republiky. Slavnosti se dosud konaly za podpory Pardubického kraje a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Záštitu vždy přebíral hejtman Pardubického kraje a významné osobnosti veřejného i politického života. V r. 2013 se bude konat již 18. ročník.

AFS jsou mezinárodním folklorním festivalem přehlídkového typu. Každoročně se jej zúčastňuje 10 dětských a dospělých folklorních souborů z celé ČR a zahraničí (cca 300 - 320 účinkujících). Do současnosti se AFS zúčastnily soubory z Řecka, Norska, Slovenska, Španělska, Itálie, Rakouska, Bulharska, Holandska, Srbska, Chorvatska, Polska, Maďarska, Turecka, Francie, Belgie, Mexika, Ruska.

Program je rozdělen do tří dnů má celkem 4 jednotlivé akce.

V pátek 30. 8. 2013 v podvečer se bude konat koncert vynikající Malé české muziky Jiřího Pospíšila, který kdysi hlineckému souboru Vysočan věnoval několik písní ze svého repertoáru. 

Sobota 31. 8. 2013 je věnována dětským souborům. Tento program je zároveň Memoriálem Věry Svobodové, bývalé choreografky Státního souboru písní a tanců, která úzce spolupracovala s dětským souborem Vysočánek z Hlinska. Večer se pak koná společenský večer s lidovou muzikou pro zúčastněné soubory.

Neděle 1. 9. 2013 bude vyvrcholením celého festivalu a bude se konat galaprogram dospělých souborů. Jeho součástí bude i vystoupení německého folklorního souboru z Mussbachu.

V sobotu a v neděli se koná jarmark lidových výrobků spojený s ukázkami jejich výroby. Součástí jarmarku jsou i dílny pro děti, kde si mohou namalovat svoji panenku nebo vyrobit šperk.

Podle hodnocení FOS ČR patří hlinecký festival mezi 10 nejlépe organizovaných a nejhezčích festivalů v ČR. Jeho význam již dávno překročil hranice regionu a kraje. Zájem o účast na AFS rok od roku stoupá a v posledních dvou letech jsme nemohli uspokojit všechny soubory, které se o účast ucházely. Je prováděn výběr souborů podle kritérií, které obsahují uměleckou úroveň, repertoár, odborné reference a další. Cílem je ukázat divákovi co nejpestřejší podívanou na co nejvyšší umělecké úrovni.

V minulých létech převládali na AFS diváci středního věku. Je potěšitelné, že v poslední době si cestu na Betlém nacházejí i mladí. AFS jsou příležitostí pro rodinná setkání a setkání rodáků. Každoročně přijíždějí i vyznavači folkloru ze zahraničí, zejména z Holandska a Itálie. V současné době je Betlém na hranici divácké kapacity. Provádějí se opatření jak prostor co nejlépe využít, aby i v tomto směru byly AFS na patřičné výši.

Cílem Adámkových folklorních slavností je naučit veřejnost vážit si odkazu předků. Vždyť v lidovém tanci a písni je obsažena radost, smutek a hlavně hodně moudrosti, ze které se dá čerpat i dnes. 

odkaz na oficiální webové stránky Vysočanu 

odkaz na oficiální webové stránky Hlineckého duhového léta 2013

odkaz Tisková zpráva Hlinecké duhové léto 2013

odkaz na plakát 18. AFS