Výstava EDITA JANDOVÁ A „JEJÍ VŮNĚ DOMOVA“

Datum konání akce: 16.9.2014 - 30.10.2014
Místo / lokalita: Galerie MFC

lesniporost.jpg

Tak nazvala svoji výstavu fotografií Edita Jandová z Mariánských Lázní, která v galerii Multifunkčního centra v Hlinsku představuje ve dnech 16.9 – 30.10.2014 bohatou kolekci fotografií, aby oslovila místní občany i návštěvníky města Hlinska, města dřeva. Sama obdivuje a s velikou pokorou se sklání před krásou, přirozeností a hrdostí lesních velikánů, obdivuje jejich přirozenost, skromnost, ale i houževnatost a nepoddajnost. Miluje stromy, miluje dřevo, jeho vůni, energii, ale i nádherné výrobky vytvořené dovednou rukou řezbáře.

Svoji početnou kolekci sluncem a jasem rozzářených barevných snímků rozdělila do devíti tématických okruhů. Nejdříve je řadí podle ročních období. Fascinuje ji zimní krajina s jejími zavátými cestami, i ledové šperky vykouzlené z drobných vloček jinovatky. Učarovalo ji milostné jaro plné roztoužení i skvosty rašícího života. Kvetoucí jabloň uzavírá ódu na lásku a modrooký zvoneček vyzvání na louce. Ohnivé léto vstupuje prozářeným tunelem stromořadí do krajiny zrání. S jemnou nadsázkou dokazuje, že podzim je nedostižným umělcem, aby křídla rozletu konfrontovala s jinou realitou umírajících lesů.

V kratičkém zastavení propaguje rozkvetlé květy v kontextu městské architektury. Následují kratičká zastavení, omezená zlomkem vteřiny, zachycující neopakovatelné okamžiky z říše zázraků přírody.

Výstavu uzavírají dva tématické okruhy. Autorku v nich láká tajemství vodní hladiny, kterou sleduje v měsíční záři zrcadlení, mazlí se s růžovým klenoty leknínů a s velikým porozuměním sleduje milence v zajetí roztoužení. Obloha plná mraků ve svých obměnách moudře připomíná, že život na zemi není procházkou po vydlážděném chodníku, ale pohybuje se jako mraky na obloze, jejich střídání a proměn s s výzvou na Husovu soudní hranici pravdy.

Autorka pořídila na svých cestách za poznáním stovky a stovky záběrů. Teprve po dlouhém vnitřním zápase našla odvahu předstoupit před veřejnost. Přejeme jí v tomto premiérovém vykročení mnoho spokojených diváků a příznivou odbornou kritiku.

Výstava bude otevřena od pondělí do čtvrtka od 8 do 15.30 a během kulturních akcí podle programu Multifunkčního centra.