Lovení Karlíka

Datum konání akce: 8.12.2014 - od 18.00 hodin
Místo / lokalita: Divadelní sál

Divadelní představení lanškrounského divadelního spolku Škeble.

Karlik_20.jpg

Lewis Carroll byl britským spisovatelem viktoriánského období, fotografem a matematikem. Je autorem známých knih pro děti: Alenka v říši divů (Alice's Adventures in Wonderland), Alenka za zrcadlem / Za zrcadlem a co tam Alenka našla (Through the Looking-Glass, and What Alice Found There) a Lovení Snárka (The Hunting of the Snark). Se svojí schopností hrát si se slovy, logikou a fantazií dokázal upoutat široké spektrum čtenářů. Jeho díla, označovaná jako nonsensová literatura, jsou dodnes populární a ovlivnila nejen dětskou literaturu, ale i několik spisovatelů, surrealistů či vědců.

Dílko Alenka v říši divů je kulturní ikona. Na jedné straně se jedná o klasiku dětské literatury, na té druhé jej lze asociovat s přírodními vědami, především matematikou, astronomií, fyzikou a informatikou, anebo i s erotikou.

Vedle vypracování nonsensové satiry se věnoval Carroll novému médiu avantgardy: fotografii. Pro Carrollův výzkum je velice zajímavá skutečnost, že fotografoval hlavně dívky do deseti, maximálně dvanácti let, buď oblečené nebo i nahé.

Někteří kritici označili Carrollovy nereálné příběhy o Alence za halucinace. Představa, že bral autor drogy, ho velice proslavila především v šedesátých letech 19. století. Nikdy to ovšem nebylo dokázáno. V Carrollově době byly přístupné pouze prostředky na tlumení bolesti jako Laudanum.

O Karlíkovi, divadle a lovu

Nemine den, aby někdo z těch, kdo se vyjadřují uměním, neporušil další tabu. Týká se to i divadla, hranice společensky tolerovaného obsahu i provedení se stále posouvají. Včerejší provokace je dnes k smíchu, hlavní hrdina je nejmíň kanibal, po scéně se vylívají kýble krve a do naha se nakonec svléknou i osvětlovači. Jaká je společnost, takové je i její divadlo, říkají teatrologové.

Jestliže tedy kolem sebe vidíme všudypřítomné příklady nezávaznosti a nevázanosti, pokusili jsme se naopak předvést příběh o dodržení pravidel. Náš hlavní hrdina Karlík je zcela posedlý svou loveckou vášní, ale vychování, vidina dobře placeného místa a možná trochu i zbabělost mu nedovolí překročit hranici tam, odkud by už nebylo cesty zpět. V tomto smyslu se Karlík podobá mnohým z nás, kteří se nakonec místo lovců staneme sami kořistí a dáme přednost konvencím a jistotám, abychom si případná dobrodružství nechali jen zdát. To není v době internetu nijak těžké, ale Karlík tyhle vymoženosti nemá, a tak si musí najít jiný, svůj vlastní způsob jak zůstat sám a nezbláznit se.

Pokud by v osobě Karlíka někdo rozpoznal konkrétní historickou postavu, nebude příliš daleko od pravdy. Zároveň ale platí, že hra zcela jistě není žádný životopisný dokument a většina věcí se ve skutečnosti přihodila jinak a jinde. Různé motivy a předměty pak mohou být chápány tolika způsoby, kolik se vleze na černobílou šachovnici matrjošek. A jestliže někdo postrádá hlubší smysl toho všeho, má určitě oprávněný pocit a nezbývá, než mu odpovědět Karlíkovými slovy: Ze všeho plyne nějaké naučení, jenom ho umět najít.

Lovení Karlíka - divadelní soubor lanškrounského gymnázia Škeble
Pondělí 8. prosince od 18 hodin
Divadelní sál
Vstupné: 60,- Kč
Předprodej: TIC Hlinsko(Betlém) nebo on line rezervace na www.mfc-hlinsko.cz

odkaz  na plakát zde

rezervace vstupenek zde