EXPEDIČNÍ KAMERA

Datum konání akce: 12.2.2013 - 18.00 hodin
Místo / lokalita: Kinosál

Filmový festival v rámci Biatlonového Hlinska

Expediční kamera

Expediční kamera 

Maraton filmů o skutečném životě, o dobrodružství, divoké přírodě, extrémních zážitcích i sportech. 

Vstupné 50 Kč. 

Program: 

Zabijácká krása

CK Livingstone přináší nejlepší film sezóny

Dva špičkoví paraglidisté, Juraj Kleja a Dalibor Carbol, se pokouší o něco, co ještě nikdo nedokázal: doletět do základního tábora druhé nejvyšší hory světa, K2. Cestou musí překonat přes 5000 metrů vysoké hřebeny, zvládat nečekané vzdušné podmínky v úzkých údolích pákistánského Karakoramu a uletět více než 200 kilometrů.

Během dobrodružného přeletu je čeká nejedno překvapení, zrádné vzdušné víry dokonce oba paraglidisty na dlouhou chvíli odtrhnou od sebe.

Kolik dní let potrvá? Povede se?

Režie: Rasťo Hatiar, produkce: Ceper Film, s.r.o., 18 minut

trailer k tomuto filmu zde

V kůži vlka po stopách Džingischána (2)

Jeden z divácky nejúspěšnějších filmů minulých ročníků Expediční kamery má své pokračování.

Australský dobrodruh Tim Cope putuje sám na koňském hřbetu mnoho měsíců z Mongolska přes Střední Asii až do Evropy. Překonává stepi, pouště i hory a jde stejnou cestou jakou kdysi prošly bojovné hordy největšího dobyvatele všech dob, Džingischána. Dodnes je to nádherná krajina, kterou obývají drsní, ale často také velmi pohostinní lidé. Mnozí z nich žijí stále kočovným způsobem života, kdy jsou jim koně a velbloudi nezbytným pomocníkem pro přežití.

Film byl oceněn na řadě zahraničních festivalů. První část získala cenu diváka také na Expediční kameře 2012. Proto jsme rádi, že můžeme přinést pokračování, které začíná v Kazachstánu odkud cesta pokračuje dále na západ ...

Austrálie, režie: Tim Cope, Produkce: Richard Dennison, Tim Cope, délka: 44 minut.

Ocenění: MHFF - Nejlepší cestopisný film

trailer k tomuto filmu zde 

Siberut

Dobrodružný cestopis z výpravy tří cestovatelů na ostrov mentawajských kouzelníků ležící v daleké Indonésii nedaleko Sumatry.

Rovníková močálová džungle, magické rituály, obětování zvířat, pijavice, malárie… to je svět, který existuje i v naší uspěchané době a kde lze zažít ještě špetku opravdového dobrodružství tak, jak ho známe ze starých knížek. Nahlédněte pod roušku tajemna do země, kde na vás pestrost a zajímavosti číhají na každém kroku…

Siberut je ostrov v západní části Indonésie, největší ze skupiny Mentavajských ostrovů. Má rozlohu 4030 km2 a okolo třiceti tisíc obyvatel, z nichž 90 % tvoří domorodí Mentavajci. Západní polovina ostrova byla v roce 2003 vyhlášena národním parkem. Zachovaná příroda a svérázní obyvatelé, kteří ještě v druhé polovině dvacátého století praktikovali kanibalismus, lákají na Siberut množství dobrodruhů

Režie a produkce: Miroslav Haluza, ČR; délka: 24 minut

Ocenění: MFOF 2012 - Nejlepší cestopisný film

Sandstone (Pískaři)

Od prvního vylezení na Krále v Adršpachu uplynula dlouhá doba. V Adršpachu, Teplických skalách, na Ostaši a v Broumovských stěnách mezi tím vznikly tisícovky lezeckých cest. A nové stále vznikají. Každá má svůj příběh, každá je něčím ojedinělá.

Dokumentární film SANDSTONE představuje unikátní lezeckou oblast na severovýchodu Čech, která si i přes nové trendy v lezení zachovává své tradiční hodnoty. Autoři filmu vybrali zásadní cesty jednotlivých dekád, které představí současní lezci Jitka a Luboš Mázlovi, Dušan Stoupa Janák a bratři Stráníkovi. Filmem provází legendy místních skal, Bohumil sýkora a Tomáš Čada. Oba se nesmazatelně zapsali do historie pískovcového lezení.

Film připomíná mezinárodní lezecké komunitě, co je to místní „písek“: jedinečnost lokality, pravidla a zvyklosti, které jsou spojeny s lezením na Broumovsku.

Pod názvem "Pískaři" získal film ocenění "Nejlepší dokument" a "Cena diváků" na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují.

Později byl film přejmenován na SANDSTONE.

Česká republika, režie: Petr Kašpar, produkce: Twin Star Film, 40 minut

Ocenění: MHFF 2012 - Nejlepší dokumentární film a Cena diváka

trailer k tomuto filmu zde 

Príbehy tatranských štítov

Vysoké Tatry, symbol Slovenska – úkryt a útočiště pro všechny, kteří hledají klid a úlevu pro svojí duši... Jejich neopakovatelná atmosféra a vznešenost postaletí lákají celé lidstvo. Ten, kdo vstupuje na jejich teritorium, by měl přicházet v pokoře a s úctou. Je to zvláštní území, které netoleruje přetvářku ani pýchu. Pokud je chcete pokořit, ukážou vám jen kamennou tvář. Pokud byste je ale s pokorou chtěli poznat, odhalí vám kousek svého pradávného tajemnství... Na pozadí krásné přírody vám dokument otvírá bránu a vy máte možnost zúčastnit se výstupů na nejkrásnější tatranské štíty.

scénář a režie: Pavol Barabáš, kamera: Pavol Barabáš, Rasťo Hatiar, Martin Jurza producent: STV, K2 studio, 54 min., 2011

Halo effect

Haló efekt (Halo Effect) je nový dobrodružný kajakářský film bratrů Fisherových. Nejlepší kajakáři světa, včetně našeho Jakuba "Kajmana" Šedivého, podnikají dvouměsíční cestu do skandinávských kajakářských mekk v Norsku a na Islandu.

Kolem arktického polárního kruhu hledají nejen divoké přeje a vodopády, které nikdy nebyly sjety, ale také nádherné nevšední momenty, kdy všechno jde perfektně a podle plánu. Jenže někdy stačí mrknutí oka a situace se změní o 180 stupňů.

Nevyhnutelné okolnosti spojené s dosažením hlavního vytyčeného cíle jsou to, co se nazývá „halo effect“.

Island, Norsko, produkce: Red Bull Media House a Fish Munga, 47 minut

Účinkují: Steve Fisher, Rush Sturges, Ben Brown, Shane Raw, Jakub Šedivý a Martin Vollen

Ocenění: Vítěz 'Best Adventure Film' na X-Dance 2012 festivalu a 'Best in show na 2011 Paddling Film Festival

trailer k tomuto filmu zde 

Foli (Rytmus)

Západní Afrika je kolébkou mnoha hudebních stylů a tamní hudebníci jsou proslulí na celém světě. Pro kmen Malinke to platí obzvlášť.

Hudba, rytmus, tanec a bubnování jsou zde součástí každodenního života a prostupují životem místních lidí doslova od narození až do hrobu.

Vychutnejte si neobyčejné propojení obrazu a zvuku, které nasytí vaše smysly. Zaposlouchejte se do rytmu, v místním jazyce: foli.

Kmen Malinke, jehož tři miliony příslušníků žijí v dnešní Guinei, Mali, Burkině Faso, Senegalu a dalších okolních zemích, má dlouhou historii. Ta se po staletí předávala dalším pokolením pomocí hudby a potulných "bardů". Malinke jsou také vyhlášení bubeníci. Jejich nejčastějším nástrojem je buben Djembe. Hra ne něj se zdá jednoduchá, ale špičkoví bubeníci, trénovaní od útlého dětství, dokáží zahrát složité polyrytmy. Djembe se používá v běžném životě a důležitou roli hraje zvláště během obřadů a slavností konaných při významných životních událostech.

Režie a produkce: Mr. Thomas Roebers & Mr. Floris Leeuwenberg, Holandsko, 11 minut

Cesta domů

Skot Danny MacAskill (zvaný taky Danny MegaSkill) je jeden z nejlepších freestyle trialistů světa. Film Cesta domů je o krásách a bikových terénech jeho domovského ostrova Skye a městečka Dunvegan, kam se po mnoha letech vrací se svým kolem, ale také celého Skotska. Film se natáčel na hradě v Edinburghu, u válečných bunkrů na ostrově Inchgarvie nebo u vodní elektrárny ve Skotské vysočině.

Vizuálně propracovaný snímek plný úžasných míst, kde Danny na svém kole předvádí dechberoucí umění. Kreativita je Dannyho nejlepším parťákem a fyzikální zákony popírá každým kouskem, který s kolem předvádí.

Velká Británie, režie: Dave Sowerby, produkce: Red Bull ČR, Milan Formánek, 8 minut

Ocenění: MHFF 2012 - Zvláštní cena za neuvěřitelné artistické výkony na kole a výborný humor na cestě domů.

odkaz na oficiální webové stránky festivalu 

odkaz na plakát Biatlonového Hlinska 

leták Biatlonové Hlinsko 

Biatlonové Hlinsko in English 

odkaz na webové stránky Biatlonového Hlinska 


rezervace vstupenek zde 

Aktuální pořadí promítaných filmů 

Úvod - 5:35 min., CZ

Zabijácká krása - 19:42 min., CZ

Foli (rytmus) - 12:30

Halo effect - 49:58, EN/CZ titulky

Sandstone (Pískaři) - 32:27, CZ

Siberut - 26:00, CZ 

V kůži vlka po stopách Džingischána (2) - 47:12, EN/CZ titulky 

Cesta domů - 9:26, 

Bonus - Příběhy tatranských štítů - 1:00:40, SK